В Україні заборонили ртутні термометри і тонометри

В Україні заборонили ртутні термометри і тонометри

Верховна Рада прийняла законопроєкт № 0199 «Про приєднання України до Мінаматської конвенції про ртуть» за основу та в цілому.

Про це повідомили у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.

Конвенція передбачає поетапну відмову від використання ртуті:

  • забороняється її подальший видобуток,
  • встановлюється заборона на виробництво, експорт та імпорт багатьох продуктів, що містять ртуть (термометрів та приладів для вимірювання тиску, певних видів батарейок та люмінесцентних ламп, барометрів, вимикачів, реле, і навіть косметики).

У картці законопроєкту зазначено, що виробництво та імпорт продукції, що містить ртуть Україна припинить з 1 січня 2024 року. Утім, є винятки, яких заборона поки не стосуватиметься. Це:

  • продукти для потреб військової та цивільної оборони;
  • вироби, що використовуються для досліджень та калібрування приладів, як еталонний стандарт;
  • вироби, що не мають ​​альтернативи, як-от зовнішні електроди для електронних дисплеїв і пристроїв вимірювання тощо;
  • вакцини, що містять тимеросал як консервант.

Як сторона Конвенції, Україна матиме доступ до цільових ресурсів Глобального екологічного фонду, а також зможе отримати технічну та експертну допомогу.

“Законопроєкт був поданий до парламенту Президентом України Володимиром Зеленським, адже значення цього документа важко переоцінити і в геополітичній, і в економічній та довколієвій сферах. Це той міжнародний документ, до якого долучилася 141 держава світу, і який так ігнорує росія. Маючи чітку політичну волю та позицію, ми сьогодні встановлюємо в своїй країні міжнародно визнані правила поводження з цим рідким отруйним металом” – наголосив міністр захисту довкілля Руслан Стрілець.

За його словами, долучення України до Конвенції дозволить надалі унеможливити такі ситуації, як із заводом “Радикал”, коли сотні тонн ртуті опинилися просто неба в українській столиці. Крім того, Україна зможе за допомогою міжнародних партнерів розвʼязати проблеми із залишками ртуті на недіючих пострадянських підприємствах, які використовували застарілі технології.

Останні новини