Суд по Київській обласній лікарні: чому це може вартувати посади Добрянському

Скандал зі звільненням гендиректора Київської обласної лікарні Ігоря Кучми і призначення на його місце помічниці Дубінського перейшов у судову площину. Ігор Кучма подав позов і через суд хоче довести незаконність рішення в.о. голови Київської обласної ради Ярослава Добрянського. Вже зараз можна спрогнозувати, що якщо в цій скандальній історії суд стане на сторону екс-директора лікарні і визнає незаконним рішення Добрянського з призначення помічниці скандального та підсанкційного нардепа – це може вартувати йому посади. 

Про це пише «Моя Київщина».

Поки тривають судові баталії наша редакція поспілкувалася з декількома джерелами в Київоблраді та працівниками лікарні і з’ясувала причини звільнення очільника обласного медзакладу.

Нагадаємо, в червні генеральний директор Київської обласної лікарні Ігор Кучма вийшов на роботу після лікарняного і з подивом дізнався що медзакладом вже керує інша особа. Самопроголошеним керівником виявилась депутат Київської обласної ради від «Слуги народу», помічник народного депутата Олександра Дубінського Марія Кисельова.

Того ж дня Ігор Кучма скасував незаконні накази про розширення штатного розкладу та призначення на незаконно введені посади двох нових заступників, в результаті чого останні були звільнені. Втім, юристи з облради не забарились з візитом і привезли документ із підписом в.о. голови Київоблради Ярослава Добрянського про призначення депутатки Кисельової на посаду в.о. керівника обласної лікарні та відсторонення чинного директора Кучми від виконання обов'язків на 2 місці  За цей час Добрянський прагнув завести своїх людей до комунального закладу Київщини. Далі розкажемо навіщо йому це потрібно і які методи були використані для досягнення цієї мети.   

Насамперед відмітимо, що пан Кучма – кваліфікований лікар вищої категорії зі стажем роботи понад 32 роки роботи. Досить тривалий час обіймав керівні посади, починаючи з 1999 року він був завідувачем відділення гемодіалізу в Олександрівській лікарні. З 2002 по 2012 рік Кучма був головним нефрологом міста Києва. Він є автором понад двадцяти наукових робіт, співавтором національного підручника по нефрології неодноразово друкувався в  європейському виданні “Nephrology Dialysis Transplantation” та інших європейських наукових часописах. За свою практику він мав 5 світових докладів в Америці та Європі, щороку представляє Україну на Всесвітньому дні нирки із науковими доповідями як нефролог. Варто зауважити, що буквально пів року тому, завдяки роботі Ігоря Кучми, у лікарні №2 було відкрито відділення реабілітації важкопоранених українських захисників – фактично єдиний подібний заклад в усьому столичному регіоні.

Повертаючись до інтересів Ярослава Добрянського у цій історії, від інформованих джерел в Київоблраді «Моїй Київщині» стало відомо, що він в змові з Дубінським і Ко хоче «реалізувати» 5,5 гектарів землі в Сирецькому гаю в столиці, де знаходиться стаціонар Київської обласної лікарні. А щоб непідконтрольне керівництво лікарні не заважало втілити в життя злочинні наміри, Добрянський, який на той час тільки-но обрався на посаду в.о. голови облради, вирішив перейнятися «кадровою реорганізацією».

В той час як гендиректор Ігор Кучма і його перша заступниця Марина Назарко перебували на лікарняному, Кисельову було призначено на посаду особою, яка просто не мала права приймати управлінські рішення в лікарні, так як була відсутня в реєстрі фізичних та юридичних осіб підприємців, та не відповідала професійним вимогам прописаним в законодавстві та статуті лікарні.

Щодо надуманих підстав для звільнення Кучми, то тут керівництво обласної ради вирішило зачепитися за збитки, які виникли нібито внаслідок некоректного ведення бухгалтерського обліку. «Моя Київщина» поспілкувалась із персоналом, який наразі залишається працювати в обласній лікарні, і зі зрозумілих причин ми не вказуватимемо прізвище джерела, яке розповідає наступне:

«Кучма очолив лікарню 26 листопада 2021 року у досить складний час. Коли він прийшов, якраз працювало обласне КРУ, яке робило перевірку роботи за останні роки. Кучму це обрадувало, тому що він завдяки перевірці мав можливість бачити всі недоліки лікарні. В кінці грудня КРУ закінчило свою роботу, в лютому почалась війна. В дуже важкий період Кучма не виїхав нікуди, не зважаючи на те, що медичний директор лікарні №2 Белей Нестор, який пропрацював понад 30 років у лікарні, виїхав у перший же день війни на західну Україну. Всього персоналу залишилось не більше 15 відсотків. Була велика проблема з харчуванням, бо багато постачальників продуктів харчування були з Житомирської області, які фізично не могли доїхати в лікарню. Кучма організовував поставку продуктів харчування, медикаментів та витратних матеріалів, через волонтерів, якою також ділився і з тер обороною. А так як частина Київської області потрапила в окупацію, обласна рада тоді працювала дистанційно, тобто, від неї не надходило жодних інструкцій, як діяти та працювати».

За інформацією джерела, коли окупація закінчилася, Кучма звернувся в обласну раду з листом, аби ті прислали перевірку, яка б дала оцінку роботи адміністрації лікарні з огляду на таку нештатну ситуацію як війна, воєнний стан та ізоляція. Адже згідно з Постановою № 169 про прямі закупівлі в період воєнного стану, лікарня чимало необхідного закуповувала за прямими договорами. Перевірка з обласної ради тривала майже місяць і не викликала зауважень до роботи лікарні. Примітно, що коли Кучма оголосив, що викликає перевірку, одночасно звільнилися 8 бухгалтерів. Чи це був чийсь наказ зверху, чи вони встигли щось приховати в бухгалтерській документації – невідомо, але це видається аж надто дивним.

Аналогічно дивним виглядало і звільнення юрист-консульта Ігора Мотузко,  який ще виконував обов’язки по орендних відносинах з орендарями.

Цей суб’єкт дивним чином кожного разу на запит керівництва лікарні про роботу дозволяв собі усіляко ухилятися від звіту. А коли діло дійшло до звіту в обласну раду по договорах оренди, який Мотузко мав надавати щомісячно, він просто взяв відпустку, а згодом подав заяву на звільнення.

Як стверджує джерело, ці кадрові непорозуміння передували першій перевірці з обласної ради у травні 2023 року, яка виявила наявні збитки на підприємстві на 11 млн грн.

Згідно з Актом перевірки – «збитки виникли внаслідок некоректного ведення бухгалтерського обліку», а саме, оприбуткування коштів, які йдуть за цільовим надходженням:

«Ми шоковані, тому що з цього року НСЗО значно зменшило фінансування, багатьом медзакладам катастрофічно не вистачає коштів для виплати заробітної плати. У нас зменшилося фінансування на 13 млн порівняно з минулим роком, і це дуже суттєво. Звідки взялися збитки, ми не знаємо, але під час підготовки квартального звіту, Кучма особисто побачив нестиковку цифр, створив внутрішню комісію по перевірці збитків на підприємстві. Головний бухгалтер самоусунулась і не надала жодних пояснень та інформації ані перевіряючій комісії з облради, ані аудиторській компанії, з якою лікарня уклала договір з метою виявлення та усунення бухгалтерської помилки. Останні, до речі, надали висновок, що дійсно є збитки в 11 млн гривень, але вони утворені штучно. Хто займається фінансовою діяльністю, той зрозуміє, що за один квартал на підприємстві зробити 11 млн збитків можна лише  вручну. Майже в той самий момент бухгалтер, яка не змогла надати пояснення, написала заяву на звільнення. Варто зауважити, що ця ж бухгалтерка здавала звіт за 2022 рік. Тобто вона, обліковувала все правильно, звіт здала правильно, а вже в першому кварталі  нового року у неї чомусь з’явилися збитки. Не знаємо, хто її напоумив робити таке, але це і стало підставою для перевірки. Тоді ж Кучмі і зателефонував Добрянський і сказав, що йому треба звільнитися. Кучма, знаючи, що він ні в чому не винен, продовжував працювати.

На початку червня 2023 року Кучма захворів на ковід, відповідно на підставі статутних документів та посадової інструкції за відсутності генерального директора до виконання обов’язків приступила заступник Марина Назарко, яка за декілька днів також потрапила до лікарні.

Цим, як виявилося, скористався медичний директор лікарні Нестор Белей, який напередодні цікавився місцезнаходженням гербової печатки. Коли Назарко повернулась з лікарняного, то побачила пустий кабінет, без будь-яких документів та гербової печатки. Ба більше, поки остання лікувалась в стаціонарі, не забарилось розпорядження Добрянського про звільнення Марини Назарко від виконання обов’язків генерального директора та покладання в.о. генерального директора на медичного директора Нестора Балея. Відразу ж останній вносить зміни в штатний розпис і вводить дві додаткових посади: першого заступника генерального директора, на яку призначають помічницю Дубінського Марію Кисельову, та заступника з медичного аудиту (даної посади не існує в переліку класифікаторів професій) Наталію Обухову.

Як ми вже зазначали раніше, 22 червня генеральний директор Кучма повернувшись з лікарняного першим ділом скасував наказ про внесення змін у штатний розпис і розпорядження про призначення на посаду Обухової і Кисельової. В свою чергу Белей, який взагалі не мав права вчиняти будь-які дії від імені підприємства, не надав жодних аргументованих пояснень своїм діям чинному гендиректору Кучмі. Того ж дня з блискавичною швидкістю до лікарні завітали юристи облради, які ознайомили Кучму із наказом про  відсторонення від посади в зв’язку з проведенням службового розслідування.  За деякий час звільнення чекало і на заступницю гендиректора Марину Назарко.

Службове розслідування щодо Кучми тривало два місяці. З рештою 21 серпня відповідним розпорядженням його таки було звільнено, і це попри те, що по кожному пункту Акту перевірки облради було спростування. На даний час Ігор Кучма та Марина Назарко оскаржують рішення про звільнення в суді.

Наостанок варто згадати, що Ярослав Добрянський озвучив, що за два роки до Кучми жодного разу не телефонував, а постійно зв’язувався з Белеєм. Мовляв, з Кучмою – розмови в пустоту. Але це людина, яка десять років представляє Україну на Всесвітньому дні нирки, представляє свої наукові роботи на світових конгресах і напевно з нею точно є про що говорити. Питання: чи взагалі самому Кучмі є про що говорити з Добрянським, який завжди фігурував у безлічі земельних скандалів на Київщині.

Підписуйтесь на НАВКОЛО в Фейсбук та Telegram

Оперативні новини з усіх куточків великої Київщини

Останні новини